Sosyal Medya'da Takip Edin.
İlhan Erkan Kişisel Web Sitesiİlhan Erkan Kişisel Web Sitesiİlhan Erkan Kişisel Web Sitesi
+905322555618
[email protected]
İstanbul/Türkiye
İlhan Erkan Kişisel Web Sitesiİlhan Erkan Kişisel Web Sitesiİlhan Erkan Kişisel Web Sitesi

FRANCHISE İLİŞKİLERİNİN ANAHTARI GÜVENDİR

FRANCHISE İLŞKİLERİNİN ANAHTARI GÜVENDİR

İnsanın en temel ihtiyacı anlama ve anlaşılma ihtiyacıdır. – Ralph Nichols

Başarılı franchise ilişkilerinin en temel anahtarı güvendir ve yaratılan güven ortamı da açık bir iletişim ile başlamalıdır.

Markalarını franchising sistemi içerisinde yeni konumlanacak olanlar ile franchise sistemini bir kez daha gözden geçirmek isteyen, düşünen franchise verenler için göz ardı edilmemesi gereken en önemli konu; franchisee yani işletme yatırımcıları ile açık ve dürüst bir iletişim içinde olmaları gerektiğini unutmamalarıdır.

Franchise alanınızla açık ve dürüst bir şekilde iletişim kurun ve kendi şirketinizde olduğu gibi onlarında işletmelerinin karlılığı ile yakından ilgili olun.

En iyi franchise verenler, franchise alanları ile işletme standartları hakkında yapılan her türlü değerlendirme ve geliştirme toplantılarının yanında, yararlı olabilecek her türlü konularda iletişimini özenle sürdürmelidir. Bu iletişimde çoğunlukla bire bir ziyaret şeklinde olmalıdır. Bu ziyaretlerinde bazılarını operasyonel denetleme dışında gerçekleşmesi karşılıklı ilişkileri daha da güçlenmesini sağlayacaktır.

Teknolojinin çok geliştiği günümüzde işletmeye yapılan bir ziyaret, bir e-posta, bülten veya saha temsilcisinin ziyaretinden daha fazla önem ve anlam içerir. Bugün, iletişim için internete güvenmek ayrıca çok pratik ve çok cazip. Fakat zaman zaman iyi niyetli e-postalar veya metinler yanlış yorumlandıklarında ilişkilerin samimiyetini kaybetmesine veya gerilmesine yol açabilirler. Bir e-postanın insani temasın yerine geçebileceğine inanma hatalarını yapmamalısınız. Sisteminizi franchise alanlarınız ile büyüttüğünüzü ve ilk yatırımcıların sizleri nasıl destekleyerek yanınızda yer aldıklarını unutmamalısınız.

İlişkiler diyalog ile inşa edilmiş ve edilmektedir, bu nedenle franchise alanlarla olan ilişkinizin her alanında diyaloğu teşvik etmek önemlidir. İyi franchise verenler yapıcı diyalog için çok sayıda alan oluşturmaya özen gösterirler. Yıllık yapılan genel toplantılar, bölgesel toplantılar, danışma ve değerlendirme toplantıları iki yönlü iletişimin sağlıklı yürümesini sağlar.

Ancak etkili olması için, iletişimin sık ve sürekli olması, açık ve dürüst olması gerekir. Son olarak, etkili olmak için franchise alanlarınızın başarısına gerçekten önem vermelisiniz.

İyi franchise ilişkileri, her şeyden önce franchisee başarısına değer veren bir franchisor ile başlar. Bu sebeple franchise veren markanın her bir çalışanı bu felsefeye samimiyetle inanıyor ve uyguluyor olmalıdır.

Franchisee alanınız yani işletmeci yatırımcılarınız bu felsefenizin samimi açık ve dürüstlüğünü hissetmiyorsa, ilişki hızla tersine dönebilir. Öte yandan, franchise alanınız, onların başarılı olmalarına yardımcı olmak için yaptığınız çalışmaları ve samimiyetinize inanıyor ve görüyorsa, markaları için yani franchise vereni için yapmayacakları hiçbir şey yoktur. Başarısız olan franchiselar bile gerçekten sevdikleri birini markaları ile hiçbir şekilde hukuki süreçte karşı karşıya gelmekten uzak durmaya özen gösterirler. Franchise iletişiminde dikkat edilmesi gereken uygulamaları için bazı önerilerim:

  • Franchise yatırımcınızdan mesaj alırsanız, her zaman aynı iş gününe cevap verin. Mesaj basit bir sorun içermiyorsa, varsayılan olarak e-postayla cevap vermek yerine franchise alanınızı telefon ile aramalısınız.
  • Her gün bir süredir konuşmadığınız en az bir franchise yatırımcınızı arayın. Nasıl olduklarını, ailelerinin nasıl olduğunu ve ekibinizin işlerini desteklemek için başka neler yapabileceğini sorun.
  • Asla bir çalışanınızla franchise yatırımcınız hakkında olumsuz konuşmayın. Siz veya yönetim ekibindeki diğer kişiler, diğer çalışanların önündeki franchise alanlarınız hakkında olumsuz şeyler söylerlerse, çalışanlarınızın da aynı şeyi yapabileceklerini bilmelisiniz. Franchise yatırımcınıza karşı iletişim her zaman saygılı olmalıdır.
  • Şube ile tüm iletişimi (örneğin; e-postaların kopyalarını, telefon görüşmelerinin özetlerini) izlemek için bir teknoloji platformu kullanın. Tüm iletişim kayıtlarının tutulması, çalışanlara franchise yatırımcılarıyla etkileşime hazırlandıklarında değerli bilgiler sağlayacaktır ve bir franchise yatırımcısıyla bir anlaşmazlık ortaya çıktığında önemli olacaktır.

Araştırmalar bir insanı sevip sevmediğimize ilk 7 saniyede karar verdiğimizi gösteriyor. İnsanlar doğal olarak ve bilinçsiz bir şekilde karşısındakinin vücut dilini yansıtmaktadır diye tanımlıyor bilim insanları. Eğer karşınızdaki insanın sizi sevmesi ve güven duymasını istiyorsanız o kişi sizinle konuşuyorken gülümseyin, onlarda sizin bu davranışınızı karşılıksız bırakmayacaklardır. Bu davranış markanızın da felsefesinin temelini oluşturmalıdır.

Daha önce de söylediğimiz gibi, başarılı franchisee ilişkilerinin en önemli anahtarı güvendir.